W 2025 roku Polska ma możliwość wdrożenia programu kredytowego, który może znacząco wpłynąć na rynek nieruchomości. Kredyt #naStart wzbudza duże zainteresowanie i emocje, lecz jego ostateczny kształt wciąż pozostaje niepewny.
Zapowiedź kredytu 0% wzbudziła olbrzymie nadzieje wśród osób, które marzą o własnym mieszkaniu aczkolwiek mimo, że od deklaracji Donalda Tuska minęło już kilkanaście miesięcy nadal nie wiadomo czy faktycznie dojdzie on do skutku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że program może zostać uruchomiony już 15 stycznia 2025 roku. Do tego czasu planowane jest doprecyzowanie i zaprezentowanie ostatecznych warunków programu, które nadal są przedmiotem konsultacji, w tym szczegółowy projekt ustawy.
Decyzja o oczekiwaniu na program Kredyt #naStart czy złożeniu wniosku o kredyt mieszkaniowy już teraz zależy od kilku czynników:
1. Aktualna sytuacja rynkowa: obecnie obserwuje się wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, co może wpływać na wysokość rat.
2. Niepewność legislacyjna: program Kredyt #naStart, planowany na 2025 rok, napotyka na różne opinie i niepewności co do jego ostatecznego kształtu oraz terminu wdrożenia.
3. Indywidualne potrzeby mieszkaniowe: jeśli pilnie potrzebujesz zakupu nieruchomości, oczekiwanie na program może nie być korzystne. Z kolei, jeśli możesz poczekać, warto śledzić rozwój sytuacji.
4. Warunki programu: kredyt #naStart przewiduje preferencyjne oprocentowanie zależne od liczby dzieci w rodzinie, co może być korzystne dla rodzin wielodzietnych.
Dla kogo przeznaczony jest program Kredyt #naStart?
Program planowany na 2025 rok ma na celu wsparcie szerokiej grupy osób w nabyciu pierwszego mieszkania lub domu. Beneficjentami mogą być:
Program przewiduje dopłaty do rat kredytu, obniżając oprocentowanie do poziomu 0-1,5%. Celem jest ułatwienie zakupu pierwszej nieruchomości lub budowy domu.
Warto jednak pamiętać, że szczegółowe warunki programu mogą ulec zmianie, dlatego zaleca się śledzenie oficjalnych komunikatów rządowych w tej sprawie.
Ile osób może skorzystać z programu Kredyt #naStart?
Na I i II kwartał 2025 roku przewidziano limity liczby wniosków, które wynoszą odpowiednio:
Po osiągnięciu tych limitów zostanie ogłoszone wstrzymanie przyjmowania wniosków na 2025 rok.
Jaka jest maksymalna kwota w ramach programu Kredyt #naStart?
W programie nie będzie ograniczeń dotyczących maksymalnej kwoty kredytu, jednak tylko część środków objęta będzie preferencyjnymi warunkami kredytowania. Oznacza to, że kredytobiorcy mogą ubiegać się o dowolną kwotę, lecz dopłata będzie przyznana jedynie do ustalonego limitu.
Limity te są stosunkowo wysokie:
W przypadku zakupu nieruchomości w województwach lub miastach z populacją powyżej 300 tys. mieszkańców, gdzie ceny za 1 m² przekraczają średnią krajową GUS, te limity wzrosną o 10% lub 20%.